Pusta Runa

Wiele mitów i legend narosło wokół tzw. pustej runy, jedni wogóle nie wróżą dalej, gdy się ona pojawi, inni cieszą się, gdyz oznacza dla nich nowy początek... nim jednak zaczniemy rozważania nad jej znaczeniem, warto zastanowić się nad jej historią.

Pierwszą znaną publikacją na jej temat była książka autorstwa Ralpha Bluma - "The Book of Runes" z 1982 roku i przyjmuje się iż On jest jej Twórcą. Tak więc runa ta nie dość iż młoda pochodzeniem, nie należy również do Futharku Starszego - z punktu widzenia historycznego. Jednym z podawanych powodów jest to iż wraz z książką R.Blum rozpowszechniał tanie, masowej produkcji komplety runiczne, a pudełko jakie najłatwiej było mu zdobyć pasowało do wykonania przegródek w kształcie 5x5 pól. Inną hipotezą jest iż R. Blum zaczynając swoją przygodę z runami, nie wiedział nic o nich, tak więc zaczął od pustego kamienia. Tak wygląda udokumentowana historia owej runy, przejdźmy więc teraz pokrótce do ideologii jaka wokół niej narosła:

Insynuacje jakoby pusta runa miala spełniać rolę odstępu między słowami nie są zadowalające, choćby dlatego iż funkcję "spacji" pełniła w inskrypcjach runicznych kropka, bądź dwie kropki.

Słowo "Wyrd" służące za jej określenie, oznaczało wśród ludów używających Futharku Starszego pojęcie zbliżone do czegoś co obecnie nazywamy na modłę wschodnią - karmą, ale ten element natury, jest wiązany w Futharku Starszym z inną runą.

Podobnie jest z "niespodzianką i kształtującym się losem" - te są wspaniale objęte przez runę Pertho.

Można w ten sposób podawać jeszcze wiele argumentów, jednakże pytanie jakie warto postawić brzmi: Używać, czy nie używać?
Odpowiedź zależy tak naprawdę od osobistego wyboru - jeśli chcemy używać run w zgodzie z ich historycznym układem i podążać ścieżką tradycyjną, to pozostaje nam 24 znakowy Futhark Starszy. Jeśli nie interesuje nas zgodność historyczna, mamy pełną dowolność, przy czym ze świadomością iż 25 znakowy alfabet runiczny Nie jest Futharkiem Starszym, lecz produktem z epoki New Age.

Kategorie tematyczne: