Hnefatafl

Hnefatafl (Tablica królów), zwany również szachami wikingów, jest jedną z najstarszych zrekonstruowanych gier z terenów Europy Północnej. Tak oto wśród najznamienitszych swoich umiejętności o grze w Tafl mówił Earl Rognvaldr Kali:

Umiem grać w tafl,
Dzięwięć rzeczy umiem,
Runy poznałem
Czytać potrafię i w kuźni czynić posługę,
Na nartach jeżdżę,
Strzelać potrafię i wiosło trzymać,
Dwie sztuki znam jeszcze  nadto
Na harfie zagrać i wiersze mówić.

Zachowane informacje historyczne, pozwalają wyodrębić w zasadzie całą rodzinę gier typu tafl (planszowych) i prawdopodobnie dopiero z chwilą pojawienia się szachów klasycznych, tafl uzyskał swój przedrostek (Hnefa - król, królewski).

Pierwsze ślady tych gier pochodzą ze Skandynawii sprzed IV w.n.e. a gra rozprzestrzeniała się wraz z Vikingami na całą Europę.

Gry były rozgrywane na planszach o różnych wymiarach, począwszy od najmniejszych 7x7 pól, poprzez 9x9 pól (zwanych Tablut), aż do 11x11, 13x13 a nawet 19x19 pól...

Generalną zasadą jest to, iż król i jego obrońcy są w mniejszości i muszą wyrwać się z oblężenia przeważających sił wroga (król musi zostać przesunięty do rogu planszy). Pozostałe zasady mogą się różnić, w zależności od wersji i regionu.

Wracając do źródeł gry - wiele wskazuje na to iż byłą to jedna z ulubionych rozrywek. Wzmiankę o niej mamy nawet dwukrotnie w Voluspie, tuż przed nadejściem Norn i w złotym czasie "po Ragnaroku" :

8.W swych domach, w pokoju grywali w tafl,
Złota im nie brakło i żyli szczęśliwie
Dopóki trzy nie nadeszły olbrzymki straszliwe,
pełne mocy, wprost z Jotunheim
...
61. W cudownym pięknie, skąpani znowu
Wyjęli złote tablice na trawę
Które za dawnych czasów użyte
I grali w tafla, chcesz wiedzieć więcej?

Ponadto informacje o niej znajdują się również w sagach i manuskryptach historycznych.

Pisząc o Hnefataflu aż prosi się o przypomnienie również staroangielski werset związany z runą Pertho:
 

Staroangielski - Peorth
Peorth jest źródłem rozrywki
i zabawy dla możnych,
tam gdzie wojownicy siedzą
w chwale, w biesiadnej izbie.

 

Kategorie tematyczne: 

W odpowiedzi na Twoje pytanie, wylosowano znak:

Błąd | runy.net.pl

Błąd

Komunikat o błędzie

  • Warning: include_once(znaki.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'znaki.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(funkcje.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'funkcje.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/common.inc:2821) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function pozycja_runy() w eval() (linia 5 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.