Wilki w mitologii

Omawiając wilki, w mitologii germańskiej zacząć trzeba od Frekiego i Geriego - wilków towarzyszących Odynowi i... zjadających wszystko mu sprzed nosa... - Ale pamiętać tu trzeba iż Odyn był między innymi Bogiem umarłych (Valfather).
Tak oto o Frekim i Gerim, towarzyszącym Odynowi w Valhalli stanowi Edda Prozaiczna:
..Spytał Ganlgeri: "Czy Odin posila się tym samym, co jego einherjowie?"
Harr odrzekł: To co na jego talerzu spoczywa, rozdziela między dwa wilki - zwane Freki i Geri, lecz on nie potrzebuje jedzenia; Wino jest jego napitkiem i posiłkiem;..
 
Dodać należy potwornego wilka Fenrisa - syna Lokiego i Angerbody, który spętany uwolni się w czas Ragnaroku i zabije Odyna, któego pomści jego syn - Widar.

Wilki i olbrzymki zamieszkiwały też żelazny las (Járnviðr). Być może o tym lesie jest właśnie mowa w Staronordyckim Poemacie:

Zapłata raduje współtowarzyszy;
Wilki dorastają w lesie.

Dodajmy iż wilki były jednym z problemów, z jakimi - zwłaszcza w mroźne zimy, zmagali się ówcześnie ludzie. Były też jednymi z pierwszych zwierząt jakie przychodziły na pola bitew, aby zająć się trupami.

Zdecydowanie wilki należały do fragmentu "Utgardzkiego", powiązanego z olbrzymami, ale też do elementu wojennego.

Mroczne to? - Zapewne... jeśli będziemy patrzeć na wilki z perspektywy chrześcijańskiej, to chyba tylko wąż by był bardziej negatywny.

Na wilka patrzeć jednak trzeba moim zdaniem podwójnie, tak jak pokazuje to język anglo-saxoński :
- vargr (Anglo-Saxon vearg)
- i úlfr (Anglo-Saxon vulf);

Vargr jest demoniczną bestią. Nikogo tak nie określano, chyba że chodziło o osoby błakające się po dzikich ostępach, które wiązano z trolami, pozbawione czci i honoru - a przez to groźne i niegodne zaufania.
Ulfr jest dla odmiany sprzymierzeńcem króla, a jego imię jest często zapożyczane wśród ludzi, jako oznaka dzielności i... tytuł honorowy.

 
Czy zatem określając kogoś wilkiem...czynimy mu zaszczyt, czy go obrażamy...

W odpowiedzi na Twoje pytanie, wylosowano znak:

Błąd | runy.net.pl

Błąd

Komunikat o błędzie

  • Warning: include_once(znaki.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'znaki.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(funkcje.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'funkcje.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/common.inc:2821) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function pozycja_runy() w eval() (linia 5 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.