Valknut

Valknut zwany również "węzłem poległych" (bezpośrednie tłumaczenie), lub "sercem Hrungnira", pojawia sie najczęściej na stellach kamiennych, w części związanej ze śmiercią lub Odynem. Innym miejscem jego znalezienia jest statek grobowy, z grobu dwóch kobiet (w różnym wieku) - w tym jednej z wyższej sfery społecznej, zmarłej prawdopodobnie na artretyzm.

Współcześnie używany jako jeden z popularniejszych symboli wiary w panteon Bogów nordyckich, zarówno w pogaństwie, neopogaństwie jak i w Asatru - jednak w przeciwieństwie do Mjollnira nie jest to najprawdopodobniej szczęśliwy wybór.

Symbol faktycznie poprzez swe występowanie może być wiązany z Odynem - jako Valfatherem ale jego obecność w grobie kobiecym sugeruje iż również jako opiekunem klasy możnych a nie jedynie zabitych wojowników.

Idąc ku jego innej nazwie.

Hrungnir byl najpotezniejszym kamiennym olbrzymem. Najpierw zapędzil sie podczas wyścigu z Odynem do Asgardu a potem po "podpiciu" i przechwałkach stoczył przegrany - ale sławny pojedynek z Thorem. Jako broni używal krzemiennego tluczka... i ponoć właśnie strzaskany fragment tego tłuczka dał początek wszystkim krzemiennym skałom (a drugi utkwił w głowie Thora).

Andrzej Kempiński w swoim "Ilustrowanym leksykonie mitologii wikingów" sugeruje iż może być ten symbol powiązany poprzez właśnie Hrungnira z runą Thurisaz.

Ponieważ jako symbol jest Valknut wieloznaczny a runa Thurisaz w swym Staronordyckim poemacie ma nawiązania i do chorób... możliwe iż symbole te w jakiś sposób były powiązane.

Obrazek fragmentu kamienia z Valknutem z wikipedii

Kategorie tematyczne: