Spae i SeidhR

Sztuka określana często mianem szamanizmu dawnych Germanów i faktycznie w pewnych elementach prawdopodobnie do szamanizmu zbliżona.

Wśród wielu mitów ją otaczających najpopularniejszym jest ten iż praktykowały ją jedynie kobiety, a mężczyźni stosujący ja byli albo homoseksualistami albo niemal za takich (niemęskich/zniewieściałych) ich uważano. Mit ten z gruntu falszywy (trzebaby uznać za zniewieściałego choćby Odyna, którego fakt faktem sztuki tej nauczyła Freya), najprawdopodobniej jest stworzony przez osoby o poglądach feministycznych i argumentowany między innymi właśnie zdaniem wypowiedzianym przez Odyna, po odbyciu podróży do Hel, że czuje sie "niemęski".

Sformułowanie to najprawdopodobniej dotyczyło osłabienia, jakie może pojawić się po pracach magicznych wykonywanych w transie. W drugą stronę możliwe jest iż analogiczny termin był używany przez germanów (ergi) na określenie homoseksualistów (których nie darzyli sympatią, delikatnie rzecz ujmując) i mężczyzn zajmujących się właśnie seidhR / spae, których "nadprzyrodzone moce" mogły budzić strach.

Poniżej zaprezentowana jest publikacja, będąca tłumaczeniem jednej z metod rekonstrukcji techniki Spae, autorstwa Swaina Wodeninga. Publikacja zawiera użyteczne wskazówki nie tylko dla osób zainteresowanych rekonstrukcją tej dziedziny magii, więc tym bardziej jest godna polecenia. Książka porusza głównie aspekt dywinacyjny tej sztuki, niemniej do dziedzin, z którymi była wiązana należy wedle mitologii i sag zarówno zmiana pogody jak i kształtu własnego ciała i w takiej postaci odbywania podróży.

Pliki do pobrania: 
Kategorie tematyczne: 

W odpowiedzi na Twoje pytanie, wylosowano znak:

Błąd | runy.net.pl

Błąd

Komunikat o błędzie

  • Warning: include_once(znaki.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'znaki.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(funkcje.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'funkcje.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/common.inc:2821) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function pozycja_runy() w eval() (linia 5 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.