Na Futhark Forum, minutka zadała istotne pytanie o to, jak mają się runy współcześnie używane do tych dawnych, co inspiracją było do napisania poniższego tekstu:
Runy są pismem, jakiego używały drzewiej ludy germańskie.
Czy były używane do wróżenia? - Pewnie były, jak większość alfabetów, ale najprawdopodobniej nie w sposób, w jaki dziś ezoterroryści sobie to wyobrażają kładąc na runy kalki z Tarota i innych systemów wróżebnych. Tu przychodzi nam z pomocą i zarazem przeszkodą opis Tacyta, który twierdził iż germanie wróżyli rzucając kawałkami drewna, uprzednio je oznaczając. Czy były to runy... i w jaki sposób te kawałki drewna były oznaczane? - tego nie wiemy, bo mogły być to zarówno inne symbole wróżebne (a symboli germanie mieli wiele) jak i całe słowa (np. ALU i OTA).
Wypowiedzi wielu ezoteryków na temat run zastosowania zarówno w celach wróżebnych jak i magicznych, nie są prawdą, wręcz często są to brednie wyssane z palca (tudzież z lektur książek ezoterrorystycznych), niemniej w jakichś 95% ludzie Ci czynią to nieświadomie, bo nikt ich nie popchnął w kierunku zgłębienia tematu lub popchnął zbyt późno by byli w stanie swe ugruntowane już przekonania zmienić bez zmiany siebie.
Co do możliwości dogrzebania się do run korzeni, to mitologia jest potrzebna aby choć częściowo poznać i spróbować zrozumieć światopogląd ówczesnych ludzi (biorąc poprawkę iż wersja mitologii jaką znamy jest już z czasów chrześcijańskich i późnych wieków średnich a to bardzo duża różnica kulturowa w stosunku do pierwszych wieków po Chrystusie, gdy runy powstawały). Run wykorzystania natomiast możemy się próbować uczyć i do ich korzeni sięgać poprzez znaleziska archeologiczne, tam bowiem przykłady pisma i stosowania, w ich kontekście użytkowym znaleźć można, ew. poprzez niektóre sagi, w których jednak idee run stosowania są pokazane z użyciem licentia poetica a nie jako konkretne przepisy.