Runa Hagalaz

Hagalaz -  Grad

Staroangielski - Haegl
Grad jest najbielszym z ziaren;
Wiruje z wysokości nieba,
w podmuchach wiatru
i zmienia się w wodę;

Staronordycki - Hagall
Grad jest najzimniejszym z ziaren;
Chrystus stworzył świat dawno temu.

Staroislandzki - Hagall
Grad to zimne ziarno
I deszcz ze śniegiem
I choroba dla węży.
Dowódca. Grad.

 

Informacje Ogólne

Znaczące jest tutaj przyrównanie gradu do ziarna. Widzimy również jego transformację — przemianę z jednego stanu w inny, tak więc runa Hagalaz jest związana ze wzrostem, przemianą i tworzeniem... Warto też zwrócić uwagę na to, iż aby coś zostało stworzone, materiał, z którego powstaje, ulega zniszczeniu — nie jest to jednak niszczeniestricte destruktywne, lecz raczej roztopienie się przeszłości w teraźniejszości.

Ciekawe jest nawiązanie w staroislandzkim poemacie do wodza bitewnego, a w staronordyckim do Chrystusa. Niektórzy autorzy (np. Edred Thorsson) sugerują, iż w wersji przedchrześcijańskiej mogło chodzić o Odyna. Osobiście nie jestem pewien czy był to Odyn, mimo iż przemawia za tym porównaniem na pierwszy rzut oka sporządzenie świata. Problem w tym, że trzeba zestawić tu religię monoteistyczną z politeistyczną i nawet jeśli przyjmiemy formułę panteizmu, świat stworzyli wedle mitologii bogowie. Tym samym mógł w tym wersecie występować jako przedchrześcijański zarówno Odyn, jak i (co jest prawdopodobne, ze względu na funkcję) odsunięty na bok w późniejszych czasach Tyr, lub enigmatyczny i niemal zapomniany HeimdallR. Nie można też wykluczyć zwrotu bardziej ogólnego typu bogowie sporządzili ten świat w dawnych czasach - zważywszy na to, iż wedle mitologii Odyn zrobił nasz świat wraz z braćmi -Wilim i Ve, z ciała zabitego Ymira. Co więcej, nie można też wykluczyć samego Ymira - powstałego z pary wodnej (lub piany) na skutek topnienia lodów Nilfheimu pod wpływem ogni Muspellheimu.

W odpowiedzi na Twoje pytanie, wylosowano znak:

Błąd | runy.net.pl

Błąd

Komunikat o błędzie

  • Warning: include_once(znaki.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'znaki.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(funkcje.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'funkcje.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/common.inc:2821) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function pozycja_runy() w eval() (linia 5 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.