Mjollnir - Młot Thora

Mjollnir - legendarny młot Thora, wykonany przez Sindriego (Eitriego) i Brokka. W czasach wikingów i wcześniejszych, noszony prawdopodobnie jako amulet ochronny przed Thursami i ich działalnością. Współcześnie używany zarówno w kontekście historycznym jak i jako symbol rozpoznawczy osób wyznających panteon bóstw północnogermańskich. Ze względu na podobieństwo do krzyża jako jeden z nielicznych symboli był tolerowany również przez chrześcijan - do tego stopnia iż gdy Hakoon Dobry (X w.n.e.) wykreślił nad kubkiem Odyna znak krzyża zostało to odebrane jako poświęcenie napoju Thorowi.

Etymologicznie jego nazwa nie jest jasna - z jednej strony sugerowane jest pochodzenie od staroislandzkiego słowa molva lub mala (kruszyć, mielić), z drugiej do rosyjskiego molniya i walijskiego mellt, będących określeniami na błyskawicę.

Wykonywany z różnych metali (w/g mitologii został wykuty przez karły z żelaza), pierwotnie prawdopodobnie był kamienny, co ma związek jeszcze z wierzeniami indoeuropejskimi. Na wyspie Wolin znaleziony został również egzemplarz z bursztynu. Posiada wiele form i odmian, dużą część z nich można obejrzeć na stronie Thor's Hammer.

Związane z nim rytuały magiczne (Thor's Hammer Ritual), opisane w książkach Edreda Thorssona, są tworem nie mającym umocowania w źródłach historycznych i mieszanką magii ceremonialnej z symboliką północno-germańska.
Źródła:

  • "Ilustrowany leksykon mitologii Wikingów" - A. M. Kempiński
  • Thor's Hammer
  • Wikipedia